Absolwent studiów II stopnia na kierunku FILOLOGIA ROMAŃSKA wszystkich specjalności jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą języka kierunkowego (francuskiego), na poziomie C1-C2 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (Common Reference Levels)
Absolwent, który wybrał specjalność filologia romańska Z TŁUMACZENIAMI posługuje się drugim językiem romańskim, hiszpańskim lub włoskim, na poziomie komunikacyjnym. Potrafi wykonać tłumaczenie pisemne i ustne z języka polskiego na nauczane języki romańskie oraz odwrotnie, a także tłumaczenie następcze (konsekutywne) na język polski w stopniu bardzo dobrym i w stopniu dobrym na język francuski.
Absolwent, który wybrał specjalność filologia romańska Z DRUGIM JĘZYKIEM ROMAŃSKIM lub JĘZYKIEM ANGIELSKIM w bardzo dobrym stopniu posługuje się drugim językiem romańskim (hiszpańskim/włoskim) lub językiem angielskim na poziomie C1 wg ESOKJ. Jest znawcą kultury i cywilizacji francuskiego oraz włoskiego, hiszpańskiego lub angielskiego obszaru językowego.
Absolwent, który ukończył specjalność nauczycielską jest praktycznie przygotowany do realizowania zadań zawodowych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a także szkołach językowych w zakresie języka francuskiego.
Absolwent filologii romańskiej wszystkich specjalności może znaleźć zatrudnienie w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i w sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultur, zwłaszcza w zakresie szeroko pojętych tłumaczeń.
Absolwent studiów II stopnia może podjąć studia doktoranckie, a także może być zatrudniony w wyższej uczelni w charakterze nauczyciela akademickiego: asystenta (pracownika naukowo-dydaktycznego) lub lektora (pracownika dydaktycznego).
|