UNIWERSYTET ŁÓDZKI - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Filologia romańska studia stacjonarne 2-go stopnia

Informacje o programie studiów

Kod: DUFRO(01)
Nazwa: Filologia romańska studia stacjonarne 2-go stopnia
Tryb studiów: stacjonarne
Rodzaj studiów: drugiego stopnia
Czas trwania: 4 semestry
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu Kierunki: filologia romańska
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
filologia romańska filologia romańska z językiem angielskim
filologia romańska filologia romańska z drugim językiem romańskim (hiszpańskim)
filologia romańska filologia romańska z drugim językiem romańskim (włoskim)
filologia romańska nauczycielska
filologia romańska filologia romańska z tłumaczeniami
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Wydział Filologiczny (od 00/01) [ inne programy w tej jednostce ]

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główne toki nauczania

Dodatkowe informacje

Warunki przyjęcia:

Dla absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. W przypadku absolwentów innych kierunków i specjalności niż filologia romańska (francuska), wymagane jest udokumentowanie znajomości języka francuskiego na poziomie B2 – odpowiednim certyfikatem lub wyciągiem ocen z przebiegu studiów. W przypadku ubiegania się o przyjęcie na specjalność z językiem włoskim lub hiszpańskim lub angielskim wymagana jest znajomość języka hiszpańskiego lub włoskiego na poziomie B1, a angielskiego na poziomie minimum B2. Konkurs dyplomów.

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • Magisterium
Uprawnienia zawodowe:

Absolwent studiów II stopnia na kierunku FILOLOGIA ROMAŃSKA wszystkich specjalności jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą języka kierunkowego (francuskiego), na poziomie C1-C2 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (Common Reference Levels)

Absolwent, który wybrał specjalność filologia romańska Z TŁUMACZENIAMI posługuje się drugim językiem romańskim, hiszpańskim lub włoskim, na poziomie komunikacyjnym. Potrafi wykonać tłumaczenie pisemne i ustne z języka polskiego na nauczane języki romańskie oraz odwrotnie, a także tłumaczenie następcze (konsekutywne) na język polski w stopniu bardzo dobrym i w stopniu dobrym na język francuski.

Absolwent, który wybrał specjalność filologia romańska Z DRUGIM JĘZYKIEM ROMAŃSKIM lub JĘZYKIEM ANGIELSKIM w bardzo dobrym stopniu posługuje się drugim językiem romańskim (hiszpańskim/włoskim) lub językiem angielskim na poziomie C1 wg ESOKJ. Jest znawcą kultury i cywilizacji francuskiego oraz włoskiego, hiszpańskiego lub angielskiego obszaru językowego.

Absolwent, który ukończył specjalność nauczycielską jest praktycznie przygotowany do realizowania zadań zawodowych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a także szkołach językowych w zakresie języka francuskiego.

Absolwent filologii romańskiej wszystkich specjalności może znaleźć zatrudnienie w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i w sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultur, zwłaszcza w zakresie szeroko pojętych tłumaczeń.

Absolwent studiów II stopnia może podjąć studia doktoranckie, a także może być zatrudniony w wyższej uczelni w charakterze nauczyciela akademickiego: asystenta (pracownika naukowo-dydaktycznego) lub lektora (pracownika dydaktycznego).

Dalsze studia:

Szkoła doktorska, studia podyplomowe

kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-7