Warunki przyjęcia:
|
Rekrutacja na podstawie dyplomu ukończenia studiów I stopnia w zakresie filologii włoskiej, jak również dyplomów ukończenia studiów licencjackich i magisterskich innych kierunków i specjalności.
W przypadku absolwentów innych kierunków i specjalności niż filologia włoska wymagany jest dokument potwierdzający znajomość języka włoskiego (dyplomy CILS-CELI 3-4), a w przypadku jego braku uzyskanie pozytywnego wyniku z rozmowy kwalifikacyjnej w języku włoskim.
|
Uprawnienia zawodowe: |
Studia II stopnia kierunku FILOLOGIA WŁOSKA zapewniają szerokie kwalifikacje umożliwiające znalezienie zatrudnienia w wielu obszarach życia społecznego, w których istnieje potrzeba doskonałej znajomości języka włoskiego i kultury Włoch (gospodarka, kultura, oświata, współpraca międzynarodowa). Absolwenci znajdują zatrudnienie zgodnie z wybranymi specjalnościami: tłumacza lub nauczyciela języka włoskiego. Po zrealizowaniu programu SPECJALNOŚCI TRANSLATORSKIEJ absolwent studiów II stopnia FILOLOGII WŁOSKIEJ może pracować jako tłumacz ustny lub pisemny oraz konsultant językowy w zakresie tłumaczeń ogólnych z języka włoskiego na polski i vice versa, jak również specjalistycznych, użytkowych i literackich. Ma możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego na tłumacza przysięgłego z języka włoskiego. Posiada zaawansowaną wiedzą w zakresie przekładoznawstwa. Po zrealizowaniu programu SPECJALNOŚCI NAUCZYCIELSKIEJ absolwent studiów II stopnia FILOLOGII WŁOSKIEJ jest uprawniony do pracy na stanowisku nauczyciela języka włoskiego w systemie edukacji publicznej i niepublicznej: szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wszystkich typów oraz wyższych. Pozyskane kompetencje może wykorzystać również w nauczaniu języka włoskiego w prywatnych szkołach językowych, w tym we własnej praktyce dydaktycznej w kraju i za granicą. Specjalność nauczycielska pozwala ponadto kształcić się w kierunku metodyka glottodydaktycznego. Absolwenci specjalności nauczycielskiej są beneficjentami projektu w ramach środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1 EFS POWER.03.01.00-00-KN55/18-00 „Modelowe kształcenie przyszłych nauczycieli przedmiotów humanistycznych w Uniwersytecie Łódzkim”.
|