Objazd naukowy
Informacje ogólne
Kod przedmiotu: | 0200-OBN3SD |
Kod Erasmus / ISCED: | (brak danych) / (brak danych) |
Nazwa przedmiotu: | Objazd naukowy |
Jednostka: | Wydział Filozoficzno-Historyczny |
Grupy: | |
Punkty ECTS i inne: |
0 LUB
2.00
LUB
1.00
LUB
3.00
(w zależności od programu)
|
Język prowadzenia: | polski |
Wymagania wstępne: | Wpis na listę studentów danego roku. |
Skrócony opis: |
Objazd przewiduje zwiedzanie i omówienie w formie studenckich referatów wybranych zabytków architektury i malarstwa znajdujących się na trasie objazdu. |
Efekty uczenia się: |
Wiedza HS-2A_W07 - Posiada poszerzoną wiedzę o instytucjach kultury i sztuki, orientację we współczesnym życiu kulturalnym oraz dysponuje wiedzą dotyczącą prawnych i instytucjonalnych warunków funkcjonowania obiektów artystycznych Umiejętności HS-2A_U01 - umie połączyć zdobytą wiedzę z metodami charakterystycznymi dla historii sztuki; potrafi samodzielnie sformułować problemy badawcze, a następnie przeanalizować je w oparciu o narzędzia badawcze historii sztuki, opracować i zaprezentować wyniki w szerszym kontekście nauk humanistycznych HS-2A_U06 - potrafi w sposób profesjonalny posługiwać się językiem specjalistycznym i stosować odpowiednią terminologię przy opisie i analizie dzieła sztuki, zaprezentować opis w formie ustnej i pisemnej Kompetencje społeczne HS-2A_K01 - ma ukształtowana postawę pogłębionej refleksji na temat własnej tożsamości kulturowej, ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego i artystycznego (regionu, kraju, Europy, świata) oraz dostrzega potrzeby edukacji społeczeństwa w zakresie dziedzictwa kulturowego HS-2A_K02 - rozumie znaczenie pracy w grupie, jest w stanie współpracować z innymi przejmując różne role HS-2A_K03 - potrafi krytycznie identyfikować i rozstrzygać problemy związane z pracą historyka sztuki zgodnie z regułami poszanowania dla ogólnie przyjętych wartości etycznych |
Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2020/2021" (zakończony)
Okres: | 2021-03-08 - 2021-09-30 |
Przejdź do planu
PN WT ŚR CZ PT |
Typ zajęć: |
Ćwiczenia terenowe, 36 godzin
|
|
Koordynatorzy: | Irmina Gadowska, Daria Rutkowska-Siuda | |
Prowadzący grup: | Irmina Gadowska, Daria Rutkowska-Siuda | |
Lista studentów: | (nie masz dostępu) | |
Zaliczenie: |
Przedmiot -
Zaliczenie lub ocena
Ćwiczenia terenowe - Ocena zgodna z regulaminem studiów |
|
Czy ECTS?: | T |
Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2019/2020" (zakończony)
Okres: | 2020-02-24 - 2020-09-30 |
Przejdź do planu
PN WT ŚR CZ PT |
Typ zajęć: |
Ćwiczenia terenowe, 36 godzin
|
|
Koordynatorzy: | Alina Barczyk, Irmina Gadowska | |
Prowadzący grup: | Alina Barczyk, Irmina Gadowska | |
Lista studentów: | (nie masz dostępu) | |
Zaliczenie: |
Przedmiot -
Zaliczenie lub ocena
Ćwiczenia terenowe - Ocena zgodna z regulaminem studiów |
|
Czy ECTS?: | T |
Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2018/2019" (zakończony)
Okres: | 2019-02-18 - 2019-09-30 |
Przejdź do planu
PN WT ŚR CZ PT |
Typ zajęć: |
Ćwiczenia terenowe, 36 godzin
|
|
Koordynatorzy: | Irmina Gadowska, Aneta Pawłowska | |
Prowadzący grup: | Irmina Gadowska, Aneta Pawłowska | |
Lista studentów: | (nie masz dostępu) | |
Zaliczenie: |
Przedmiot -
Zaliczenie lub ocena
Ćwiczenia terenowe - Ocena zgodna z regulaminem studiów |
|
Czy ECTS?: | T |
Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2017/2018" (zakończony)
Okres: | 2018-02-19 - 2018-09-30 |
Przejdź do planu
PN WT ŚR CZ PT |
Typ zajęć: |
Ćwiczenia terenowe, 36 godzin
|
|
Koordynatorzy: | Irmina Gadowska, Aneta Pawłowska | |
Prowadzący grup: | Irmina Gadowska, Aneta Pawłowska | |
Lista studentów: | (nie masz dostępu) | |
Zaliczenie: |
Przedmiot -
Zaliczenie lub ocena
Ćwiczenia terenowe - Ocena zgodna z regulaminem studiów |
|
Czy ECTS?: | T |
|
Informacje dodatkowe: | Osoby nie uczestniczące w objeździe nie otrzymują zaliczenia. Zwolnienie lekarskie czy inne ważne (uzasadnione) powody, uniemożliwiające uczestnictwo w objeździe upoważniają do wzięcia udziału w objeździe organizowanym dla studentów innego roku po uprzedniej konsultacji z opiekunami obu objazdów. |
|
Metody dydaktyczne: | Wykład wprowadzający, dyskusja Praktyczne ćwiczenia z opisu dzieła sztuki Praktyczne ćwiczenia z analizy formalnej i stylistycznej dzieła sztuki Praktyczne ćwiczenia z ikonografii |
|
Sposoby i kryteria oceniania: | Na ocenę końcową składają się następujące elementy Weryfikacja praktycznych umiejętności studenta w terenie 40 % Aktywność podczas zajęć 20% Poprawnie i systematycznie prowadzony zeszyt praktyk 20% Weryfikacja zapamiętanych informacji po zakończeniu objazdu 20% |
|
Treści kształcenia: | Celem zajęć jest zapoznanie studentów z dziełami sztuki charakterystycznymi dla wybranego regionu lub miasta. Zajęcia polegają na opisie dzieł (architektury, malarstwa) w terenie z uwzględnieniem kontekstu historycznego i okoliczności towarzyszących ich powstaniu. Planowane obiekty: -Jawor: kościół Pokoju (historia, bryła, wnętrze, ikonografia) -Strzegom: Bazylika Kolegiacka Świętych Apostołów Piotra i Pawła (historia, bryła, wnętrze),Kościół św. Barbary (historia, bryła, wnętrze) -Szklarska Poręba Wlastimilówka – twórczość Wlastimila Hoffmana, Wlastimil Hoffman – dzieła w kościołach Szklarskiej Poręby. -Praga Plac Krzyżowców z kościołem św. Franciszka z Asyżu Rynek staromiejski, ratusz Kościół Marii Panny przed Tynem (bryła i wnętrze) Most Karola (historia, opis, rzeźby, iikonografia) Pałac Kinskich (bryła) , Pałac (bryła) i ogrody Wallensteina Mala Strana Zamek Praski, bryła, wieże, zabudowa, Złota Uliczka Katedra św. Wita bryła, portal, wnętrze , witraże Muzeum-Pałac Sternbergów Kościół św. Mikołaja Pražské Jezulátko + Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej -Nowe Miasto, Plac Wacława, Muzeum Narodowe (gmach przy Placu Wacława), pomnik na placu Wacława. Secesja w praskiej architekturze Alfons Mucha – twórczość włączając w to omówienie Epopei Słowiańskiej Czeski kubizm: Dom pod Czarną Madonną (+ inne budynki kubistyczne: kamienica Frantiska Hodka i kaplica Betlejemska na Zizkovie, Kovaricova vila, dom Diamant, tzw. Trojdům na Rašínovo nábřeží Rzeźby Davida Cernego (wieża telewizyjna, Pałac Lucerna, embrion na placu Anenska Namesti, ulica Vladislavova (obracająca się głowa), + 2 inne wybrane Frantisek Kupka - prace artysty w galerii na wyspie Kampa i w Veletržní Palacu Modernizm i funkcjonalizm w Pradze: Osiedle Baba, Willa Müllera, willa Winternizów -Żydowska Praga Josefov (dzielnica, ratusz, Stary cmentarz żydowski, Synagoga Staronova) Praskie synagogi XIX wieku. Synagoga Hiszpańska, Synagoga Jubileuszowa -Kutna Hora Kompleks pałacowy i Katedra św. Barbary -Wrocław Pawilon Czterech Kopuł |
|
Literatura: |
Czeski kubizm (katalog wystawy), Warszawa 1981 Czech modern art 1900 1960: The National Gallery in Prague : modern art collection, the Trade Fair Palace (Czech Edition), 1995 O.Herbenova, Cesky kubisticky nabytek [w:] Czesky kubismus 1909-1925, Stuttgard 1991 N.Pevsner, Historia architektury europejskiej, Warszawa 2012 A. Rippelino, Praga magiczna, Warszawa 1997 K. Teige, Modern architecture in Czechoslovakia and other writings, L.A. 2000 "Folia Historiae Artium" 2009, t.12 |
Właścicielem praw autorskich jest UNIWERSYTET ŁÓDZKI.