UNIWERSYTET ŁÓDZKI - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Inwestycje na rynkach towarowych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 0600-BMFM5B
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Inwestycje na rynkach towarowych
Jednostka: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 3.00 (zmienne w czasie) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Kierunek studiów:

FBM

Profil programu studiów:

O

Stopień studiów:

1

Forma studiów:

stacjonarne

Wymagania wstępne:

Znajomość funkcjonowania rynków i instrumentów finansowych.

Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z różnorodnymi aspektami funkcjonowania rynków towarowych, w szczególności zaś ze sposobami inwestowania na tych rynkach oraz z funkcjonowaniem rynków wybranych towarów (np. ropy naftowej, gazu ziemnego, złota i miedzi).

Efekty uczenia się:

Student/ka:

WIEDZA

06FBM-1A_W01 - Ma zaawansowaną wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych i ich miejscu w systemie nauk, w tym w obrębie pokrewnych dyscyplin naukowych

06FBM-1A_W02 - Zna zaawansowaną terminologię oraz posiada zaawansowaną i uporządkowaną wiedzę z zakresu finansów międzynarodowych, oraz z dyscyplin komplementarnych, dotyczącą mechanizmów i zasad funkcjonowania międzynarodowych rynków finansowych

06FBM-1A_W03 - Ma zaawansowaną wiedzę o różnych rodzajach i istotnych elementach systemów finansowych funkcjonujących zarówno w skali krajowej, międzynarodowej jak i międzykulturowej – rynków, instytucji i podmiotów oraz relacji zachodzących między nimi.

06FBM-1A_W04 - Posiada uporządkowaną wiedzę szczegółową w obszarze funkcjonowania finansów międzynarodowych oraz biznesu międzynarodowego w kontekście fundamentalnych dylematów współczesnej cywilizacji.

06FBM-1A_W05 - Zna rodzaje więzi ekonomicznych oraz rządzące nimi prawidłowości, w tym zna zasady funkcjonowania rynku i mechanizmu rynkowego, szczególnie w odniesieniu do rynków finansowych, zarówno w aspekcie krajowym, jak i międzynarodowym.

06FBM-1A_W07 - Posiada zaawansowaną wiedzę o człowieku jako jednostce podejmującej decyzje ekonomiczne, działającej w strukturach społeczno-ekonomicznych, w szczególności w przedsiębiorstwach działających na rynkach międzynarodowych.

06FBM-1A_W08 - Zna zaawansowane narzędzia ilościowe wykorzystywane w analizie zjawisk finansowych i w prognozowaniu finansowym; zna zaawansowane metody i narzędzia, w tym narzędzia informatyczne i techniki pozyskiwania danych, pozwalające opisywać i analizować podmioty gospodarcze funkcjonujące na międzynarodowym rynku finansowym oraz procesy i zjawiska w nich i między nimi zachodzące, a także wspomagające procesy podejmowania decyzji.

06FBM-1A_W09 - Ma zaawansowaną wiedzę na temat reguł i norm (prawnych, organizacyjnych, etycznych) funkcjonowania międzynarodowych rynków finansowych i rządzących nimi prawidłowościach, ich źródłach, naturze i zachodzących w nich zmianach.

06FBM-1A_W10 - Posiada zaawansowaną wiedzę o finansach międzynarodowych i procesie ewolucji gospodarki światowej, w tym międzynarodowego systemu walutowego.

06FBM-1A_W11 - Ma wiedzę o poglądach na temat struktur i procesach zmian struktur i instytucji ekonomicznych (w szczególności tych, które funkcjonują na rynku międzynarodowym) oraz o przyczynach, przebiegu, skali i konsekwencjach tych zmian.

06FBM-1A_W15 - Posiada zaawansowaną wiedzę dotyczącą funkcjonowania podmiotów gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym, zna zasady zawierania i realizacji transakcji na rynku międzynarodowym, w tym zasad rachunkowości oraz rozliczeń międzynarodowych.

UMIEJĘTNOŚCI

06FBM-1A_U01 - Potrafi obserwować i prawidłowo interpretować zjawiska ekonomiczne, właściwie analizować przyczyny i przebieg procesów gospodarczych, z zastosowaniem narzędzi standardowych w naukach ekonomicznych.

06FBM-1A_U02 - Potrafi wykorzystać zaawansowaną wiedzę teoretyczną w praktyce, w odniesieniu do funkcjonowania podmiotów gospodarczych na rynku międzynarodowym.

06FBM-1A_U03 - Potrafi identyfikować i interpretować zaawansowane problemy i procesy zachodzące na międzynarodowych rynkach finansowych, ich przyczyny i przebieg.

06FBM-1A_U04 - Potrafi dokonywać obserwacji i analiz zaawansowanych procesów gospodarczych zachodzących w gospodarce światowej, potrafi interpretować dane statystyczne oraz wskaźniki ekonomiczne, a także prognozować i z wykorzystaniem standardowych metod i narzędzi w naukach ekonomicznych.

06FBM-1A_U05 - Prawidłowo posługuje się przepisami i standardami w celu rozwiązania konkretnego zadania z zakresu działalności przedsiębiorstw działających na rynkach międzynarodowych.

06FBM-1A_U06 - Potrafi samodzielnie planować i realizować własne uczenie się przez całe życie i ukierunkowywać innych w tym zakresie; potrafi wykorzystywać wiedzę do podejmowania nowych wyzwań, rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej oraz potrafi sprawnie rozwiązywać problemy zawodowe.

06FBM-1A_U07 - Potrafi identyfikować i analizować relacje występujące między podmiotami gospodarczymi a innymi instytucjami otoczenia międzynarodowego.

06FBM-1A_U08 - Potrafi wykorzystywać zaawansowane metody i narzędzia, w tym informatyczne i techniki pozyskiwania danych, i na tej podstawie potrafi podejmować właściwe decyzje inwestycyjne.

06FBM-1A_U09 - Prawidłowo posługuje się pojęciami z zakresu finansów międzynarodowych i zarządzania międzynarodowego.

06FBM-1A_U10 - Potrafi wykorzystywać zaawansowane programy komputerowe w zakresie pozyskiwania i analizy danych, niezbędnych w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i zarządczych.

06FBM-1A_U12 - Potrafi zawierać i realizować transakcje na rynku międzynarodowym, wybrać i zastosować odpowiednią formę rozliczenia transakcji, analizować i oceniać przebieg transakcji.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

06FBM-1A_K01 - Zna ograniczenia własnej wiedzy oraz umiejętności i rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie oraz pogłębiania i uzupełniania nabytej wiedzy i umiejętności; wyznacza kierunki własnego rozwoju i uczenia się.

06FBM-1A_K02 - Jest gotów/owa do współpracy w zespole, w tym przyjmowania różnych ról zespołowych, posiada zdolności organizacyjne, które pozwalają na realizację celów związanych z projektowaniem i podejmowaniem działań zawodowych.

06FBM-1A_K05 - Jest gotów/owa do efektywnego uczestniczenia w podejmowaniu i realizacji indywidualnych i grupowych zadań projektowych dotyczących funkcjonowania współczesnych podmiotów gospodarczych i

06FBM-1A_K07 - Ma świadomość ważności zachowania się w życiu zawodowym w sposób profesjonalny, etyczny, z poszanowaniem różnorodności poglądów i kultur; kieruje się społeczną odpowiedzialnością.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2025/2026" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2025-10-01 - 2026-02-15
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 14 godzin więcej informacji
Wykład, 14 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: (brak danych)
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Laboratorium - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Wykład - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Czy ECTS?:

T

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2024/2025" (zakończony)

Okres: 2024-10-01 - 2025-03-02
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 14 godzin więcej informacji
Wykład, 14 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Tomasz Miziołek
Prowadzący grup: Tomasz Miziołek, Marcin Złoty
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Laboratorium - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Wykład - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Czy ECTS?:

T

Czy kurs na PZK?:

T

Informacje dodatkowe:

Forma zajęć: wykład 1 + laboratorium 3


Wykład: 14h

Praca własna studenta w ramach wykładów:

a) praca bieżąca: 0h

b) przygotowanie do zaliczenia: 14h


Laboratorium: 28h

Praca własna studenta w ramach ćwiczeń:

a) praca bieżąca: 14h (studiowanie treści wykładów celem aktywnego uczestnictwa w zajęciach)

b) przygotowanie do zaliczenia: 28h (projekt grupowy)


Punkty ETCS: 1 (wykład) + 2 (laboratorium) = 3


W ramach godzin przewidzianej pracy własnej, Student(ka) ma obowiązek konsultowania efektów tej pracy w bezpośrednim kontakcie z Prowadzącym(ą) zajęcia, na konsultacjach tradycyjnych lub w formie zdalnej.

Metody dydaktyczne:

Wykład - wykład informacyjny w połączeniu z wykładem problemowym.

Laboratorium.


Sposoby i kryteria oceniania:

Wykład - kolokwium (pytania otwarte, pytania prawda/fałsz, pytania testowe, zdania do uzupełnienia), próg zaliczeniowy - 60%

Skala ocen: do 59% - 2

60-69% - 3

70-74% - 3+

75-80% - 4

81-84% - 4+

85% i więcej - 5


Laboratorium: na ocenę składają się: obecność na zajęciach (możliwość maksymalnie jednej nieobecności), aktywność na zajęciach, wykonanie projektu grupowego w formie prezentacji multimedialnej i zaprezentowanie go na zajęciach oraz kolokwium w formie pisemnej. Kolokwium obejmuje (pytania zamknięte jednokrotnego wyboru, pytania typu prawda/fałsz oraz pytania otwarte).

Progi punktowe kolokwium i oceny:

(50% - 60%); 3

(61% - 70%); 3+

(71% - 80%); 4

(81% - 90%); 4+

(91% - 100%); 5

Ocena końcowa z laboratorium to średnia ocen z prezentacji i kolokwium zaliczeniowego.


Ocena łączna: średnia ważona: 60% wykład, 40% laboratorium

Metody weryfikacji i oceny stopnia osiągnięcia założonych efektów uczenia się:

Wykład – forma pisemna - kolokwium

Laboratorium – forma pisemna - kolokwium, projekt grupowy

Szczegółowe treści kształcenia:

Wykład:

1. Giełdy towarowe – historia, definicja, cechy, cele, organizacja, rodzaje giełd, procedury zawierania transakcji na giełdach towarowych, dane statystyczne nt. obrotu towarami na giełdach towarowych, charakterystyka wybranych najważniejszych giełd towarowych na świecie

2. Rynki towarowe na świecie – klasyfikacje towarów, determinanty cen towarów, uczestnicy rynków towarowych, finansjalizacja rynków towarowych, charakterystyka rynków wybranych towarów: rynek surowców energetycznych (ropa naftowa, gaz ziemny), rynek metali szlachetnych (złoto, srebro, platyna), rynek metali przemysłowych (miedź, aluminium, nikiel), metale ziem rzadkich, rynek towarów rolnych (pszenica, soja, kukurydza, soft commodities)

3. Transakcje i instrumenty finansowe na rynku towarowym – klasyfikacje transakcji, rodzaje transakcji (instrumentów) (kontrakty futures i forward, opcje towarowe, swapy towarowe, kontrakty na różnice kursowe (CFD), indeksy rynków towarowych, fundusze towarowe, fundusze ETF, instrumenty typu ETC, towarowe produkty strukturyzowane, akcje producentów towarów, akcje spółek wydobywczych, indeksy spółek wydobywczych


Laboratorium:

1. Rynek towarowy (rola w gospodarce, istota, zabezpieczenie przed inflacją, aktywa, możliwości inwestycyjne)

2. Rynek płynnych paliw kopalnych

3. Kluczowe towary inwestycyjne w ujęciu globalnym (charakterystyka, analiza cen, wolumenu, tendencje)

4. Analiza zależności liniowej między surowcami a przedsiębiorstwami handlującymi towarami

5. Towarowe parkiety giełdowe – analiza

6. Finansjalizacja rynku towarowego (tendencje, zmiany na rynku towarowym, determinanty cenowe, powiązanie rynku towarowego z innymi rynkami)


Literatura:

Podstawowa:

1. D. Sierakowska, Świat surowców, Trend Edukacja Finansowa, Warszawa 2016.

2. M. Drewiński, Podstawy inwestowania na giełdach towarowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2007.

3.J. Rymarczyk, M. Niemiec (red.), Wybrane międzynarodowe rynki towarowe, Oficyna Wydawnicza Arboretum, Wrocław 2008.

4. A. Zaremba, Jak zarabiać na surowcach, Helion, Gliwice 2014.

Uzupełniająca:

1.R. Wasendorf, T. McCafferty, Giełdy towarowe od A do Z, K.E. Liber, Warszawa 1997.

2.D. Bliźniak, L. Gontarski, Giełda towarowa, Zakamycze, Kraków 1998.

3.J. Tomaszewski, Instrumenty towarowe jako forma inwestycji alternatywnych w portfelach inwestorów finansowych, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2013.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/2024" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-02-25
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 14 godzin więcej informacji
Wykład, 14 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Tomasz Miziołek
Prowadzący grup: Tomasz Miziołek, Marcin Złoty
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Laboratorium - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Wykład - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Czy ECTS?:

T

Czy kurs na PZK?:

T

Informacje dodatkowe:

Forma zajęć: wykład 1 + laboratorium 3


Wykład: 14h

Praca własna studenta w ramach wykładów:

a) praca bieżąca: 0h

b) przygotowanie do zaliczenia: 14h


Laboratorium: 28h

Praca własna studenta w ramach ćwiczeń:

a) praca bieżąca: 14h (studiowanie treści wykładów celem aktywnego uczestnictwa w zajęciach)

b) przygotowanie do zaliczenia: 28h (projekt grupowy)


Punkty ETCS: 1 (wykład) + 2 (laboratorium) = 3


W ramach godzin przewidzianej pracy własnej, Student(ka) ma obowiązek konsultowania efektów tej pracy w bezpośrednim kontakcie z Prowadzącym(ą) zajęcia, na konsultacjach tradycyjnych lub w formie zdalnej.

Metody dydaktyczne:

Wykład - wykład informacyjny w połączeniu z wykładem problemowym.

Laboratorium.


Sposoby i kryteria oceniania:

Wykład - kolokwium (pytania prawda/fałsz, pytania testowe, zdania do uzupełnienia), próg zaliczeniowy - 50%

Skala ocen: do 50% - 2

50-59% - 3

60-64% - 3+

65-74% - 4

75-79% - 4+

80% i więcej - 5


Laboratorium: na ocenę składają się: obecność na zajęciach (możliwość maksymalnie jednej nieobecności), aktywność na zajęciach, wykonanie projektu grupowego w formie prezentacji multimedialnej i zaprezentowanie go na zajęciach oraz kolokwium w formie pisemnej. Kolokwium obejmuje (pytania zamknięte jednokrotnego wyboru, pytania typu prawda/fałsz oraz pytania otwarte).

Progi punktowe kolokwium i oceny:

(50% - 60%); 3

(61% - 70%); 3+

(71% - 80%); 4

(81% - 90%); 4+

(91% - 100%); 5

Ocena końcowa z laboratorium to średnia ocen z prezentacji i kolokwium zaliczeniowego.


Ocena łączna: średnia ważona: 60% wykład, 40% laboratorium

Metody weryfikacji i oceny stopnia osiągnięcia założonych efektów uczenia się:

Wykład – forma pisemna - kolokwium

Laboratorium – forma pisemna - kolokwium, projekt grupowy

Szczegółowe treści kształcenia:

Wykład:

1. Giełdy towarowe – historia, definicja, cechy, cele, organizacja, rodzaje giełd, procedury zawierania transakcji na giełdach towarowych, dane statystyczne nt. obrotu towarami na giełdach towarowych, charakterystyka wybranych najważniejszych giełd towarowych na świecie

2. Rynki towarowe na świecie – klasyfikacje towarów, determinanty cen towarów, uczestnicy rynków towarowych, finansjalizacja rynków towarowych, charakterystyka rynków wybranych towarów: rynek surowców energetycznych (ropa naftowa, gaz ziemny), rynek metali szlachetnych (złoto, srebro, platyna), rynek metali przemysłowych (miedź, aluminium, nikiel), metale ziem rzadkich, rynek towarów rolnych (pszenica, soja, kukurydza, soft commodities)

3. Transakcje i instrumenty finansowe na rynku towarowym – klasyfikacje transakcji, rodzaje transakcji (instrumentów) (kontrakty futures i forward, opcje towarowe, swapy towarowe, kontrakty na różnice kursowe (CFD), indeksy rynków towarowych, fundusze towarowe, fundusze ETF, instrumenty typu ETC, towarowe produkty strukturyzowane, akcje producentów towarów, akcje spółek wydobywczych, indeksy spółek wydobywczych


Laboratorium:

1. Rynek towarowy (rola w gospodarce, istota, zabezpieczenie przed inflacją, aktywa, możliwości inwestycyjne)

2. Rynek płynnych paliw kopalnych

3. Kluczowe towary inwestycyjne w ujęciu globalnym (charakterystyka, analiza cen, wolumenu, tendencje)

4. Analiza zależności liniowej między surowcami a przedsiębiorstwami handlującymi towarami

5. Towarowe parkiety giełdowe – analiza

6. Finansjalizacja rynku towarowego (tendencje, zmiany na rynku towarowym, determinanty cenowe, powiązanie rynku towarowego z innymi rynkami)


Literatura:

Literatura podstawowa:

1. D. Sierakowska, Świat surowców, Trend Edukacja Finansowa, Warszawa 2016.

2. M. Drewiński, Podstawy inwestowania na giełdach towarowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2007.

3.J. Rymarczyk, M. Niemiec (red.), Wybrane międzynarodowe rynki towarowe, Oficyna Wydawnicza Arboretum, Wrocław 2008.

4. A. Zaremba, Jak zarabiać na surowcach, Helion, Gliwice 2014.

Literatura uzupełniająca:

1.R. Wasendorf, T. McCafferty, Giełdy towarowe od A do Z, K.E. Liber, Warszawa 1997.

2.D. Bliźniak, L. Gontarski, Giełda towarowa, Zakamycze, Kraków 1998.

3.J. Tomaszewski, Instrumenty towarowe jako forma inwestycji alternatywnych w portfelach inwestorów finansowych, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2013.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2022/2023" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-02-19
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia informatyczne, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Tomasz Miziołek
Prowadzący grup: Tomasz Miziołek, Marcin Złoty
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Ćwiczenia informatyczne - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Wykład - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Czy ECTS?:

T

Informacje dodatkowe:

Forma zajęć: wykład 1 + laboratorium 3


Wykład: 14h

Praca własna studenta w ramach wykładów:

a) praca bieżąca: 0h

b) przygotowanie do zaliczenia: 14h


Laboratorium: 28h

Praca własna studenta w ramach ćwiczeń:

a) praca bieżąca: 14h (studiowanie treści wykładów celem aktywnego uczestnictwa w zajęciach)

b) przygotowanie do zaliczenia: 28h (projekt grupowy)


Punkty ETCS: 1 (wykład) + 2 (laboratorium) = 3


Zajęcia mogą być realizowane w formie stacjonarnej i zdalnej.

Metody dydaktyczne:

Wykład - wykład informacyjny w połączeniu z wykładem problemowym.

Laboratorium.


Sposoby i kryteria oceniania:

Wykład - kolokwium (pytania prawda/fałsz, pytania testowe, zdania do uzupełnienia), próg zaliczeniowy - 50%

Skala ocen: do 50% - 2

50-59% - 3

60-64% - 3+

65-74% - 4

75-79% - 4+

80% i więcej - 5


Laboratorium: na ocenę składają się: obecność na zajęciach (możliwość maksymalnie jednej nieobecności), aktywność na zajęciach, wykonanie projektu grupowego w formie prezentacji multimedialnej i zaprezentowanie go na zajęciach oraz kolokwium w formie pisemnej. Kolokwium obejmuje (pytania zamknięte jednokrotnego wyboru, pytania typu prawda/fałsz oraz pytania otwarte).

Progi punktowe kolokwium i oceny:

(50% - 60%); 3

(61% - 70%); 3+

(71% - 80%); 4

(81% - 90%); 4+

(91% - 100%); 5

Ocena końcowa z laboratorium to średnia ocen z prezentacji i kolokwium zaliczeniowego.


Ocena łączna: średnia ważona: 60% wykład, 40% laboratorium

Metody weryfikacji i oceny stopnia osiągnięcia założonych efektów uczenia się:

Wykład – forma pisemna - kolokwium

Laboratorium – forma pisemna - kolokwium, projekt grupowy

Szczegółowe treści kształcenia:

Wykład:

1. Giełdy towarowe – historia, definicja, cechy, cele, organizacja, rodzaje giełd, procedury zawierania transakcji na giełdach towarowych, dane statystyczne nt. obrotu towarami na giełdach towarowych, charakterystyka wybranych najważniejszych giełd towarowych na świecie

2. Rynki towarowe na świecie – klasyfikacje towarów, determinanty cen towarów, uczestnicy rynków towarowych, finansjalizacja rynków towarowych, charakterystyka rynków wybranych towarów: rynek surowców energetycznych (ropa naftowa, gaz ziemny), rynek metali szlachetnych (złoto, srebro, platyna), rynek metali przemysłowych (miedź, aluminium, nikiel), metale ziem rzadkich, rynek towarów rolnych (pszenica, soja, kukurydza, soft commodities)

3. Transakcje i instrumenty finansowe na rynku towarowym – klasyfikacje transakcji, rodzaje transakcji (instrumentów) (kontrakty futures i forward, opcje towarowe, swapy towarowe, kontrakty na różnice kursowe (CFD), indeksy rynków towarowych, fundusze towarowe, fundusze ETF, instrumenty typu ETC, towarowe produkty strukturyzowane, akcje producentów towarów, akcje spółek wydobywczych, indeksy spółek wydobywczych


Laboratorium:

1. Rynek towarowy (rola w gospodarce, istota, zabezpieczenie przed inflacją, aktywa, możliwości inwestycyjne)

2. Rynek płynnych paliw kopalnych

3. Kluczowe towary inwestycyjne w ujęciu globalnym (charakterystyka, analiza cen, wolumenu, tendencje)

4. Analiza zależności liniowej między surowcami a przedsiębiorstwami handlującymi towarami

5. Towarowe parkiety giełdowe – analiza

6. Finansjalizacja rynku towarowego (tendencje, zmiany na rynku towarowym, determinanty cenowe, powiązanie rynku towarowego z innymi rynkami)


Literatura:

Literatura podstawowa:

1. D. Sierakowska, Świat surowców, Trend Edukacja Finansowa, Warszawa 2016.

2. M. Drewiński, Podstawy inwestowania na giełdach towarowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2007.

3.J. Rymarczyk, M. Niemiec (red.), Wybrane międzynarodowe rynki towarowe, Oficyna Wydawnicza Arboretum, Wrocław 2008.

4. A. Zaremba, Jak zarabiać na surowcach, Helion, Gliwice 2014.

Literatura uzupełniająca:

1.R. Wasendorf, T. McCafferty, Giełdy towarowe od A do Z, K.E. Liber, Warszawa 1997.

2.D. Bliźniak, L. Gontarski, Giełda towarowa, Zakamycze, Kraków 1998.

3.J. Tomaszewski, Instrumenty towarowe jako forma inwestycji alternatywnych w portfelach inwestorów finansowych, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2013.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2021/2022" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-01-23
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia informatyczne, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Tomasz Miziołek
Prowadzący grup: Tomasz Miziołek, Marcin Złoty
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Ćwiczenia informatyczne - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Wykład - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Czy ECTS?:

T

Informacje dodatkowe:

Forma zajęć: wykład 1 + laboratorium 3


Wykład: 14h

Praca własna studenta w ramach wykładów:

a) praca bieżąca: 0h

b) przygotowanie do zaliczenia: 14h


Laboratorium: 28h

Praca własna studenta w ramach ćwiczeń:

a) praca bieżąca: 14h (studiowanie treści wykładów celem aktywnego uczestnictwa w zajęciach)

b) przygotowanie do zaliczenia: 28h (projekt grupowy)


Punkty ETCS: 1 (wykład) + 2 (laboratorium) = 3


Zajęcia mogą być realizowane w formie stacjonarnej i zdalnej.

Metody dydaktyczne:

Wykład - wykład informacyjny w połączeniu z wykładem problemowym.

Laboratorium.


Sposoby i kryteria oceniania:

Wykład - kolokwium (pytania prawda/fałsz, pytania testowe, zdania do uzupełnienia), próg zaliczeniowy - 50%

Skala ocen: do 50% - 2

50-59% - 3

60-64% - 3+

65-74% - 4

75-79% - 4+

80% i więcej - 5


Laboratorium: na ocenę składają się: obecność na zajęciach (możliwość maksymalnie jednej nieobecności), aktywność na zajęciach, wykonanie projektu grupowego w formie prezentacji multimedialnej i zaprezentowanie go na zajęciach oraz kolokwium w formie pisemnej. Kolokwium obejmuje (pytania zamknięte jednokrotnego wyboru, pytania typu prawda/fałsz oraz pytania otwarte).

Progi punktowe kolokwium i oceny:

(50% - 60%); 3

(61% - 70%); 3+

(71% - 80%); 4

(81% - 90%); 4+

(91% - 100%); 5

Ocena końcowa z laboratorium to średnia ocen z prezentacji i kolokwium zaliczeniowego.


Ocena łączna: średnia ważona: 60% wykład, 40% laboratorium

Metody weryfikacji i oceny stopnia osiągnięcia założonych efektów uczenia się:

Wykład – forma pisemna - kolokwium

Laboratorium – forma pisemna - kolokwium, projekt grupowy

Szczegółowe treści kształcenia:

Wykład:

1. Giełdy towarowe – historia, definicja, cechy, cele, organizacja, rodzaje giełd, procedury zawierania transakcji na giełdach towarowych, dane statystyczne nt. obrotu towarami na giełdach towarowych, charakterystyka wybranych najważniejszych giełd towarowych na świecie

2. Rynki towarowe na świecie – klasyfikacje towarów, determinanty cen towarów, uczestnicy rynków towarowych, finansjalizacja rynków towarowych, charakterystyka rynków wybranych towarów: rynek surowców energetycznych (ropa naftowa, gaz ziemny), rynek metali szlachetnych (złoto, srebro, platyna), rynek metali przemysłowych (miedź, aluminium, nikiel), metale ziem rzadkich, rynek towarów rolnych (pszenica, soja, kukurydza, soft commodities)

3. Transakcje i instrumenty finansowe na rynku towarowym – klasyfikacje transakcji, rodzaje transakcji (instrumentów) (kontrakty futures i forward, opcje towarowe, swapy towarowe, kontrakty na różnice kursowe (CFD), indeksy rynków towarowych, fundusze towarowe, fundusze ETF, instrumenty typu ETC, towarowe produkty strukturyzowane, akcje producentów towarów, akcje spółek wydobywczych, indeksy spółek wydobywczych


Laboratorium:

1. Rynek towarowy (rola w gospodarce, istota, zabezpieczenie przed inflacją, aktywa, możliwości inwestycyjne)

2. Rynek płynnych paliw kopalnych

3. Kluczowe towary inwestycyjne w ujęciu globalnym (charakterystyka, analiza cen, wolumenu, tendencje)

4. Analiza zależności liniowej między surowcami a przedsiębiorstwami handlującymi towarami

5. Towarowe parkiety giełdowe – analiza

6. Finansjalizacja rynku towarowego (tendencje, zmiany na rynku towarowym, determinanty cenowe, powiązanie rynku towarowego z innymi rynkami)


Literatura:

Literatura podstawowa:

1. D. Sierakowska, Świat surowców, Trend Edukacja Finansowa, Warszawa 2016.

2. M. Drewiński, Podstawy inwestowania na giełdach towarowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2007.

3.J. Rymarczyk, M. Niemiec (red.), Wybrane międzynarodowe rynki towarowe, Oficyna Wydawnicza Arboretum, Wrocław 2008.

4. A. Zaremba, Jak zarabiać na surowcach, Helion, Gliwice 2014.

Literatura uzupełniająca:

1.R. Wasendorf, T. McCafferty, Giełdy towarowe od A do Z, K.E. Liber, Warszawa 1997.

2.D. Bliźniak, L. Gontarski, Giełda towarowa, Zakamycze, Kraków 1998.

3.J. Tomaszewski, Instrumenty towarowe jako forma inwestycji alternatywnych w portfelach inwestorów finansowych, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2013.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest UNIWERSYTET ŁÓDZKI.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-6