UNIWERSYTET ŁÓDZKI - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Analiza fundamentalna i techniczna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 0600-BMFN6B
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Analiza fundamentalna i techniczna
Jednostka: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
Grupy: FINANSE I BIZNES MIĘDZYNARODOWY I ST. 6 SEM. SP. Finanse Międzynarodowe
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 3.00 (zmienne w czasie) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Kierunek studiów:

FBM

Profil programu studiów:

O

Stopień studiów:

1

Forma studiów:

stacjonarne

Wymagania wstępne:

Student powinien posiadać podstawową wiedzę na temat funkcjonowania rynku finansowego, w tym w szczególności na temat giełd papierów wartościowych i notowań giełdowych. Student powinien posiadać podstawową wiedzę na temat funkcjonowania przedsiębiorstw.

Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami i teoriami analizy technicznej i fundamentalnej oraz z najważniejszymi narzędziami analizy technicznej i analizy fundamentalnej wykorzystywanymi w praktyce inwestycyjnej (w przypadku analizy technicznej – także przy pomocy specjalistycznego oprogramowania).

Efekty uczenia się:

Student:

WIEDZA

06FBM-1A_W06 - Dysponuje zaawansowaną i uporządkowaną wiedzą z zakresu obszarów funkcjonowania współczesnego przedsiębiorstwa, w tym na rynku międzynarodowym.

06FBM-1A_W07 - Posiada zaawansowaną wiedzę o człowieku jako jednostce podejmującej decyzje ekonomiczne, działającej w strukturach społeczno-ekonomicznych, w szczególności w przedsiębiorstwach działających na rynkach międzynarodowych.

06FBM-1A_W08 - Zna zaawansowane narzędzia ilościowe wykorzystywane w analizie zjawisk finansowych i w prognozowaniu finansowym; zna zaawansowane metody i narzędzia, w tym narzędzia informatyczne i techniki pozyskiwania danych, pozwalające opisywać i analizować podmioty gospodarcze funkcjonujące na międzynarodowym rynku finansowym oraz procesy i zjawiska w nich i między nimi zachodzące, a także wspomagające procesy podejmowania decyzji.

06FBM-1A_W09 - Ma zaawansowaną wiedzę na temat reguł i norm (prawnych, organizacyjnych, etycznych) funkcjonowania międzynarodowych rynków finansowych i rządzących nimi prawidłowościach, ich źródłach, naturze i zachodzących w nich zmianach.

06FBM-1A_W10 - Posiada zaawansowaną wiedzę o finansach międzynarodowych i procesie ewolucji gospodarki światowej, w tym międzynarodowego systemu walutowego.

06FBM-1A_W11 - Ma wiedzę o poglądach na temat struktur i procesach zmian struktur i instytucji ekonomicznych (w szczególności tych, które funkcjonują na rynku międzynarodowym) oraz o przyczynach, przebiegu, skali i konsekwencjach tych zmian.

06FBM-1A_W12 - Zna i rozumie kluczowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej (przemysłowej) i prawa autorskiego.

06FBM-1A_W13 - Zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości, wykorzystując wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych w obszarze finansów i biznesu międzynarodowego.

06FBM-1A_W14 - Ma zaawansowaną wiedzę z zakresu zarządzania podmiotem gospodarczym na rynku międzynarodowym, w tym wiedzę z zakresu koncepcji i metod zarządzania międzynarodowego, w tym stosownych narzędzi marketingowych.

06FBM-1A_W15 - Posiada zaawansowaną wiedzę dotyczącą funkcjonowania podmiotów gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym, zna zasady zawierania i realizacji transakcji na rynku międzynarodowym, w tym zasad rachunkowości oraz rozliczeń międzynarodowych.

UMIEJĘTNOŚCI

06FBM-1A_U01 - Potrafi obserwować i prawidłowo interpretować zjawiska ekonomiczne, właściwie analizować przyczyny i przebieg procesów gospodarczych, z zastosowaniem narzędzi standardowych w naukach ekonomicznych.

06FBM-1A_U02 - Potrafi wykorzystać zaawansowaną wiedzę teoretyczną w praktyce, w odniesieniu do funkcjonowania podmiotów gospodarczych na rynku międzynarodowym.

06FBM-1A_U03 - Potrafi identyfikować i interpretować zaawansowane problemy i procesy zachodzące na międzynarodowych rynkach finansowych, ich przyczyny i przebieg.

06FBM-1A_U04 - Potrafi dokonywać obserwacji i analiz zaawansowanych procesów gospodarczych zachodzących w gospodarce światowej, potrafi interpretować dane statystyczne oraz wskaźniki ekonomiczne, a także prognozować i z wykorzystaniem standardowych metod i narzędzi w naukach ekonomicznych.

06FBM-1A_U05 - Prawidłowo posługuje się przepisami i standardami w celu rozwiązania konkretnego zadania z zakresu działalności przedsiębiorstw działających na rynkach międzynarodowych.

06FBM-1A_U06 - Potrafi samodzielnie planować i realizować własne uczenie się przez całe życie i ukierunkowywać innych w tym zakresie; potrafi wykorzystywać wiedzę do podejmowania nowych wyzwań, rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej oraz potrafi sprawnie rozwiązywać problemy zawodowe.

06FBM-1A_U07 - Potrafi identyfikować i analizować relacje występujące między podmiotami gospodarczymi a innymi instytucjami otoczenia międzynarodowego.

06FBM-1A_U08 - Potrafi wykorzystywać zaawansowane metody i narzędzia, w tym informatyczne i techniki pozyskiwania danych, i na tej podstawie potrafi podejmować właściwe decyzje inwestycyjne.

06FBM-1A_U09 - Prawidłowo posługuje się pojęciami z zakresu finansów międzynarodowych i zarządzania międzynarodowego.

06FBM-1A_U10 - Potrafi wykorzystywać zaawansowane programy komputerowe w zakresie pozyskiwania i analizy danych, niezbędnych w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i zarządczych.

06FBM-1A_U11 - Potrafi zidentyfikować wybrane rodzaje ryzyka związanych z działalnością międzynarodową przedsiębiorstw oraz określić prawidłowo ich konsekwencje.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

06FBM-1A_K01 - Zna ograniczenia własnej wiedzy oraz umiejętności i rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie oraz pogłębiania i uzupełniania nabytej wiedzy i umiejętności; wyznacza kierunki własnego rozwoju i uczenia się.

06FBM-1A_K02 - Jest gotów/owa do współpracy w zespole, w tym przyjmowania różnych ról zespołowych, posiada zdolności organizacyjne, które pozwalają na realizację celów związanych z projektowaniem i podejmowaniem działań zawodowych.

06FBM-1A_K03 - Jest gotów/owa do odpowiedniego określenia priorytetów służących realizacji określonego przez siebie lub innych zadania oraz ponoszenia odpowiedzialności za podejmowane działania.

06FBM-1A_K04 - Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu.

06FBM-1A_K05 - Jest gotów/owa do efektywnego uczestniczenia w podejmowaniu i realizacji indywidualnych i grupowych zadań projektowych dotyczących funkcjonowania współczesnych podmiotów gospodarczych i podejmowania decyzji inwestycyjnych.

06FBM-1A_K06 - Jest gotów/owa do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy i kreatywny.

06FBM-1A_K07 - Ma świadomość ważności zachowania się w życiu zawodowym w sposób profesjonalny, etyczny, z poszanowaniem różnorodności poglądów i kultur; kieruje się społeczną odpowiedzialnością.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2025/2026" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2026-02-16 - 2026-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 14 godzin więcej informacji
Wykład, 14 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: (brak danych)
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Laboratorium - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Wykład - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Czy ECTS?:

T

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2024/2025" (w trakcie)

Okres: 2025-03-03 - 2025-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 14 godzin więcej informacji
Wykład, 14 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Artur Sajnóg
Prowadzący grup: Tomasz Miziołek, Artur Sajnóg
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Laboratorium - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Wykład - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Czy ECTS?:

T

Informacje dodatkowe:

Wykład 1: 14 godz.

Praca własna studenta w ramach wykładu (14 godz.):

a) praca bieżąca (przygotowanie do zajęć): 7 godz.

b) przygotowanie do zaliczenia (studia literaturowe, analiza przykładów): 7 godz.


Laboratorium 3: 14 godz.

Praca własna studenta w ramach laboratorium (42 godz.):

a) praca bieżąca: 14 godz.

b) przygotowanie do zaliczenia: 28 godz.


Liczba punktów ECTS: 1 (wykład 1) + 2 (laboratorium 3) = 3 punkty


W ramach godzin przewidzianej pracy własnej, Student(ka) ma obowiązek konsultowania efektów tej pracy w bezpośrednim kontakcie z Prowadzącym(ą) zajęcia, na konsultacjach tradycyjnych lub w formie zdalnej.


Metody dydaktyczne:

Wykład 1: wykład informacyjny wspierany prezentacją multimedialną


Laboratorium 3: ćwiczenia komputerowe z wykorzystaniem programu Amibroker


Sposoby i kryteria oceniania:

Wykład 1:

Warunkiem zaliczenia wykładu jest pozytywna ocena z testu (próg zaliczenia 51%).


Laboratorium 3:

Zaliczenie na podstawie kolokwium (próg zaliczenia – 50%). Warunkiem uzyskania pozytywnej oceny jest też obecność na wszystkich zajęciach.


Ocena końcowa jest średnią ważoną ocen z wykładu i laboratorium (wagi: 50/50)



Metody weryfikacji i oceny stopnia osiągnięcia założonych efektów uczenia się:

Wykład 1: test (z pytaniami prawda-fałsz i wielokrotnego wyboru oraz pytaniami problemowymi) z progiem zaliczenia w wys. 51%.

Powyższe odnoszą się do praktycznego wykorzystania konkretnej wiedzy (objaśnianie, definiowanie i rozróżnianie pojęć), umiejętności stosowania poznanych metod i technik ilościowych i interpretacji wyników oraz wyrażania własnych opinii.


Skala ocen:

91–100% – 5

81–90% – 4,5

71–80% – 4

61–70% – 3,5

51–60% – 3

0–50% – 2 (ndst)


Laboratorium 3: Praca zaliczeniowa – pytania otwarte, pytania testowe, analiza techniczna spółki.

Powyższe odnoszą się do praktycznego wykorzystania konkretnej wiedzy (objaśnianie, definiowanie i rozróżnianie pojęć), umiejętności stosowania poznanych metod i technik ilościowych i interpretacji wyników oraz wyrażania własnych opinii.


Skala ocen:

do 50% - 2

50-59% - 3

60-64% - 3+

65-74% - 4

75-79% - 4+

80% i więcej - 5

Szczegółowe treści kształcenia:

Wykład 1:

1. Wprowadzenie do analizy fundamentalnej

2. Wartość, koncepcje grup interesu, cel, istota i etapy analizy fundamentalnej

3. Proces zbierania danych (rodzaje i źródła informacji)

4. Analiza makrootoczenia (cel, metody, przykład)

5. Analiza sektorowa (cel, metody, przykład) i analiza sytuacyjna (cel, metody, przykład)

6. Analiza finansowa (cel, analiza pionowa i pozioma, analiza wskaźnikowa, dekompozycja wskaźnikowa, przykład)

7. Wycena (cel, metody majątkowe, dochodowe, mnożnikowe, mieszane, wycena vs. wartość rynkowa, przykład)


Laboratorium 3:

1. Pojęcie analizy technicznej, przesłanki jej stosowania, zalety i wady analizy technicznej

2. Teoria Dow`a

3. Wykres świecowy

4. Klasyczna analiza wykresów (rodzaje trendów, linie trendu, poziomy wsparcia i oporu, kanały trendu, luki cenowe)

5. Formacje analizy technicznej (odwrócenia trendu, kontynuacji trendu)

6. Średnie kroczące

7. Oscylatory

8. Teoria fal Elliotta

Literatura:

Laboratorium 3:

Literatura podstawowa:

1. J. Murphy, Analiza techniczna rynków finansowych, WIG Press 1999 r.

Literatura uzupełniająca:

1. M.J. Pring, Podstawy analizy technicznej, WIG Press 1998 r.

2. Analiza techniczna – wprowadzenie, Wolters Kluwer 2006 r.

3. A. J. Frost, R. R. Prechter, Teoria fal Elliotta, WIG Press, Warszawa 1995.

Wykład 1:

Literatura podstawowa:

1. A. Pieloch-Babiarz, A. Sajnóg, Podstawy analizy fundamentalnej. Podejście strategiczne, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2016.

2. A. Pieloch-Babiarz, A. Sajnóg, Analiza fundamentalna. Standing finansowy i wycena przedsiębiorstwa, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2016.

Literatura uzupełniająca:

1. A. Damodaran, Finanse korporacyjne: Teoria i praktyka, Helion, Gliwice 2017.

2. A. Damodaran, Wycena firmy: Storytelling i liczby, Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2017.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/2024" (zakończony)

Okres: 2024-02-26 - 2024-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 14 godzin więcej informacji
Wykład, 14 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Artur Sajnóg
Prowadzący grup: Tomasz Miziołek, Artur Sajnóg
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Laboratorium - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Wykład - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Informacje dodatkowe:

Wykład 1: 14 godz.

Praca własna studenta w ramach wykładu (14 godz.):

a) praca bieżąca (przygotowanie do zajęć): 7 godz.

b) przygotowanie do zaliczenia (studia literaturowe, analiza przykładów): 7 godz.


Laboratorium 3: 14 godz.

Praca własna studenta w ramach laboratorium (42 godz.):

a) praca bieżąca: 14 godz.

b) przygotowanie do zaliczenia: 28 godz.


Liczba punktów ECTS: 1 (wykład 1) + 2 (laboratorium 3) = 3 punkty


W ramach godzin przewidzianej pracy własnej, Student(ka) ma obowiązek konsultowania efektów tej pracy w bezpośrednim kontakcie z Prowadzącym(ą) zajęcia, na konsultacjach tradycyjnych lub w formie zdalnej.


Metody dydaktyczne:

Wykład 1: wykład informacyjny wspierany prezentacją multimedialną


Laboratorium 3: ćwiczenia komputerowe z wykorzystaniem programu Amibroker


Sposoby i kryteria oceniania:

Wykład 1:

Warunkiem zaliczenia wykładu jest pozytywna ocena z testu (próg zaliczenia 51%).


Laboratorium 3:

Zaliczenie na podstawie kolokwium (próg zaliczenia – 50%). Warunkiem uzyskania pozytywnej oceny jest też obecność na wszystkich zajęciach.


Ocena końcowa jest średnią ważoną ocen z wykładu i laboratorium (wagi: 50/50)



Metody weryfikacji i oceny stopnia osiągnięcia założonych efektów uczenia się:

Wykład 1: test (z pytaniami prawda-fałsz i wielokrotnego wyboru oraz pytaniami problemowymi) z progiem zaliczenia w wys. 51%.

Powyższe odnoszą się do praktycznego wykorzystania konkretnej wiedzy (objaśnianie, definiowanie i rozróżnianie pojęć), umiejętności stosowania poznanych metod i technik ilościowych i interpretacji wyników oraz wyrażania własnych opinii.


Skala ocen:

91–100% – 5

81–90% – 4,5

71–80% – 4

61–70% – 3,5

51–60% – 3

0–50% – 2 (ndst)


Laboratorium 3: Praca zaliczeniowa – pytania otwarte, pytania testowe, analiza techniczna spółki.

Powyższe odnoszą się do praktycznego wykorzystania konkretnej wiedzy (objaśnianie, definiowanie i rozróżnianie pojęć), umiejętności stosowania poznanych metod i technik ilościowych i interpretacji wyników oraz wyrażania własnych opinii.


Skala ocen:

do 50% - 2

50-59% - 3

60-64% - 3+

65-74% - 4

75-79% - 4+

80% i więcej - 5

Szczegółowe treści kształcenia:

Wykład 1:

1. Wprowadzenie do analizy fundamentalnej

2. Wartość, koncepcje grup interesu, cel, istota i etapy analizy fundamentalnej

3. Proces zbierania danych (rodzaje i źródła informacji)

4. Analiza makrootoczenia (cel, metody, przykład)

5. Analiza sektorowa (cel, metody, przykład) i analiza sytuacyjna (cel, metody, przykład)

6. Analiza finansowa (cel, analiza pionowa i pozioma, analiza wskaźnikowa, dekompozycja wskaźnikowa, przykład)

7. Wycena (cel, metody majątkowe, dochodowe, mnożnikowe, mieszane, wycena vs. wartość rynkowa, przykład)


Laboratorium 3:

1. Pojęcie analizy technicznej, przesłanki jej stosowania, zalety i wady analizy technicznej

2. Teoria Dow`a

3. Rodzaje wykresów (liniowy, punktowo-symboliczny, słupkowy, świecowy)

4. Klasyczna analiza wykresów (rodzaje trendów, linie trendu, poziomy wsparcia i oporu, kanały trendu, luki cenowe)

5. Formacje analizy technicznej (odwrócenia trendu, kontynuacji trendu)

6. Średnie kroczące

7. Oscylatory

8. Teoria fal Elliotta i liczby Fibonacciego

Literatura:

Laboratorium 3:

Literatura podstawowa:

1. J. Murphy, Analiza techniczna rynków finansowych, WIG Press 1999 r.

Literatura uzupełniająca:

1. M.J. Pring, Podstawy analizy technicznej, WIG Press 1998 r.

2. Analiza techniczna – wprowadzenie, Wolters Kluwer 2006 r.

3. A. J. Frost, R. R. Prechter, Teoria fal Elliotta, WIG Press, Warszawa 1995.

Wykład 1:

Literatura podstawowa:

1. A. Pieloch-Babiarz, A. Sajnóg, Podstawy analizy fundamentalnej. Podejście strategiczne, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2016.

2. A. Pieloch-Babiarz, A. Sajnóg, Analiza fundamentalna. Standing finansowy i wycena przedsiębiorstwa, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2016.

Literatura uzupełniająca:

1. A. Damodaran, Finanse korporacyjne: Teoria i praktyka, Helion, Gliwice 2017.

2. A. Damodaran, Wycena firmy: Storytelling i liczby, Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2017.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest UNIWERSYTET ŁÓDZKI.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-6