UNIWERSYTET ŁÓDZKI - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawo

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 0800-GPRZAU
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Prawo
Jednostka: Wydział Zarządzania
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 7.00 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Forma studiów:

niestacjonarne (zaoczne)

Wymagania wstępne:

Student posiada podstawową wiedzę z zakresu norm prawnych regulujących działalność gospodarczą.


Skrócony opis:

Celem zajęć jest przekazanie studentom podbudowanej teoretycznie i pogłębionej wiedzy z zakresu nauk prawnych, w szczególności z zakresu prawa spółek, prawa cywilnego, prawa upadłościowego, prawa restrukturyzacyjnego, prawa działalności gospodarczej oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, która niezbędna jest do oceny poprawności funkcjonowania podmiotów gospodarczych.

Pełny opis:

Celem zajęć jest przekazanie studentom podbudowanej teoretycznie i pogłębionej wiedzy z zakresu nauk prawnych, w szczególności z zakresu prawa spółek, prawa cywilnego, prawa upadłościowego, prawa restrukturyzacyjnego, prawa działalności gospodarczej oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, która niezbędna jest do oceny poprawności funkcjonowania podmiotów gospodarczych.

Efekty uczenia się:

Wiedza

Ma uporządkowaną i pogłębioną wiedzę z zakresu nauk prawnych, w szczególności z zakresu prawa spółek, prawa cywilnego, prawa upadłościowego, prawa restrukturyzacyjnego, prawa działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Posiada pogłębioną wiedzę o typach jednostek gospodarczych złożonych relacjach i powiązaniach między nimi rozpatrywanych w oparciu o regulacje prawa (handlowego, cywilnego, upadłościowego, działalności gospodarczej) wpływających na realizację procesu rewizji finansowej

Posiada pogłębioną wiedzę na temat współczesnych trendów, wyzwań oraz problematyki funkcjonowania jednostek gospodarczych wynikających z otoczenia prawnego jednostek gospodarczych

Posiada pogłębioną wiedzę na temat zakładania, rozwoju oraz likwidacji różnych form działalności gospodarczej na każdy moment działalności podmiotu gospodarczego, w szczególności ma uporządkowaną wiedzę na temat powstawania, funkcjonowania, łączenia, przekształcania, przejęcia i likwidacja przedsiębiorstw osób fizycznych, przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni, banków i innych instytucji finansowych, zakładów ubezpieczeń

Posiada pogłębioną wiedzę na temat przeprowadzania procesów restrukturyzacji oraz realizacji postanowień wynikających z prawa upadłościowego (w kontekście regulacji krajowych i międzynarodowych)

Ma pogłębioną wiedzę na temat zasad wynikających z pogłębionej znajomości prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, w szczególności ma uporządkowaną wiedzę określającą w zakresie regulacji związanych ze stosunku pracy, rozumie zasady wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń, rozumie obowiązki pracodawcy i pracownika oraz odpowiedzialność materialną pracowników

Umiejętności

Potrafi dokonywać krytycznej analizy, syntezy jak i interpretacji wpływu zjawisk gospodarczych na działalność podmiotu gospodarczego w wymiarze wynikającym ze znajomości prawa spółek, prawa cywilnego, prawa upadłościowego, prawa restrukturyzacyjnego, prawa działalności gospodarczej oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych jednocześnie wykazując umiejętności prezentacji tych informacji odpowiednim stronom uczestniczącym w procesie rewizji finansowej

Realizując proces rewizji finansowej potrafi dokonywać właściwego doboru źródeł i informacji z nich pochodzących w tym prawidłowo posługiwać się systemami normatywnymi i regułami prawnymi wynikającymi z pogłębionej znajomości wiedzy z zakresu nauk prawnych, w szczególności z zakresu prawa spółek, prawa cywilnego, prawa upadłościowego, prawa restrukturyzacyjnego, prawa działalności gospodarczej oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Kompetencje społeczne

Jest gotów uczestniczyć w aktywnościach wymagających od niego umiejętności przewidywania wieloaspektowych i wielokierunkowych skutków prawnych podejmowanych działań przez podmioty zewnętrzne (biorące udział w procesie rewizji finansowej)

Dokonuje oceny działań podmiotów gospodarczych w sposób przedsiębiorczy (tj. optymalizujący szereg dostępnych i dozwolonych prawem rozwiązań) uwzględniając przy tym wymogi prawnego otoczenia podmiotu gospodarczego

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2024/2025" (zakończony)

Okres: 2024-10-01 - 2025-03-02
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 60 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Jakub Janeta, Anna Rzetelska
Prowadzący grup: Jakub Janeta, Wojciech Katner, Wiktor Matysiak, Anna Rzetelska, Monika Sowińska-Olek, Zbigniew Wardak
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Wykład - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Metody dydaktyczne:

Wykład kursowy

Metody podające | Wykład informacyjny

Metody podające | Wykład konwersatoryjny

Metody podające | Wykład problemowy



Sposoby i kryteria oceniania:

OCENA KOŃCOWA Z PRZEDMIOTU

jest ustalana zgodnie z algorytmem:

Ocena z formy: "Wykład kursowy" ocena * 100.00 %

Dodatkowe warunki zaliczenia przedmiotu:

W przypadku przedmiotów obejmujących egzaminy teoretyczne na biegłego rewidenta, na kierunku Biegły rewident i audyt finansowy stosuje się następujące ogólne zasady punktacji w przy ocenie prac egzaminacyjnych z przedmiotów objętych umową:

1)przy ocenie pytań testowych:

a)za udzielenie poprawnej odpowiedzi-dwa punkty,

b)za udzielenie błędnej odpowiedzi- jeden punkt ujemny,

c)za brak udzielenia odpowiedzi - zero punktów;

2)w zadaniach sytuacyjnych nie stosuje się punktów ujemnych;

3)w zadaniach sytuacyjnych tzw. błędy ciągnione uwzględnia się na korzyść zdającego;

4)pozytywna ocena z egzaminu uwarunkowana jest uzyskaniem przez zdającego co najmniej 60% możliwych do zdobycia punktów z całości egzaminu.


Treści kształcenia niniejszego przedmiotu oraz oczekiwane efekty kształcenia są zgodne z załącznikiem do uchwały nr 2336/42/2022 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 30 sierpnia 2022 r.


Ocena z formy "Wykład kursowy" ustalana jest w oparciu o wyniki nastepujących składników zaliczenia:

Test / quiz - 60.00%

Pytania opisowe - 40.00%



Ocena z formy "Wykład kursowy" ustalana jest na podstawie następującej skali:

Poniżej 60.00% - ocena 2

60.00% i więcej - ocena 3

62.00% i więcej - ocena 3,5

76.00% i więcej - ocena 4

84.00% i więcej - ocena 4,5

92.00% i więcej - ocena 5


Dodatkowe warunki zaliczenia formy:

Brak

Szczegółowe treści kształcenia:

Wykład kursowy

Podstawy prawa (źródła, systematyka, wykładnia, obowiązywanie, norma prawna, przepis prawny, pierwotne i wtórne prawo wspólnotowe).

Prawo spółek - Przepisy ogólne, spółki osobowe i kapitałowe. Powstawanie spółek. Organy spółek. Prawa i obowiązki wspólników, akcjonariuszy.

Prawo spółek - Rozwiązanie i likwidacja spółek. Łączenie, podział i przekształcanie spółek. Naruszenia prawa.

Prawo cywilne - Podmioty prawa cywilnego, przedstawicielstwo, mienie, czynności prawne, terminy, przedawnienie roszczeń. Własność i inne prawa rzeczowe (własność, użytkowanie wieczyste, prawa rzeczowe ograniczone, posiadanie).

Prawo cywilne - Zobowiązania, naruszenia prawa.

Prawo upadłościowe i prawo restrukturyzacyjne [dalej PUiPR] - Przepisy ogólne o postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Skutki ogłoszenia upadłości.

PUiPR - Postępowanie upadłościowe prowadzone po ogłoszeniu upadłości. Zgłoszenie i ustalenie wierzytelności. Układ w upadłości. Likwidacja masy upadłości. Podział funduszów masy upadłości i sum uzyskanych ze zbycia rzeczy i praw obciążonych rzeczowo. Zakończenie i umorzenie postępowania upadłościowego oraz ich skutki.

PUiPR - Przepisy z zakresu międzynarodowego postępowania upadłościowego. Odrębne postępowania upadłościowe. Przepisy ogólne i szczególne o postępowaniach restrukturyzacyjnych i ich skutkach. Przepisy szczególne o postępowaniach restrukturyzacyjnych i ich skutkach. Przepisy z zakresu międzynarodowego postępowania restrukturyzacyjnego. Odrębne postępowania restrukturyzacyjne. Naruszenia prawa.

Prawo działalności gospodarczej [dalej PDG] - Prawo regulujące działalność gospodarczą. Warunki prowadzenia działalności gospodarczej (m.in. zasada równości przedsiębiorców wobec prawa, zasada rozliczeń bezgotówkowych, koncesjonowanie niektórych rodzajów działalności gospodarczej lub wydawanie zezwoleń).

PDG - Powstawanie, funkcjonowanie, łączenie, przekształcanie, przejęcie i likwidacja przedsiębiorstw osób fizycznych, przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni, banków i innych instytucji finansowych, zakładów ubezpieczeń.

PDG - Ochrona środowiska w działalności gospodarczej. Podstawy prawne działalności gospodarczej organizacji społecznych, fundacji i stowarzyszeń oraz przedstawicielstw osób zagranicznych.

PDG - Prawo dewizowe. Naruszenia prawa.

Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych [dalej PPiUS] - Podstawowe zasady prawa pracy. Stosunek pracy. Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia. Obowiązki pracodawcy i pracownika. Odpowiedzialność materialna pracowników.

PPiUS - Czas pracy. Urlopy pracownicze. Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem. Zatrudnianie młodocianych. Bezpieczeństwo i higiena pracy.

PPiUS - Rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy. Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Przedawnienie roszczeń w prawie pracy.

PPiUS - Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym. Zasady ustalania składek na ubezpieczenia społeczne. Zgłoszenia do ubezpieczenia, prowadzenie kont i rejestrów oraz zasady rozliczania składek i zasiłków. Obowiązki ubezpieczonych. Zwrot nienależnie pobranych świadczeń oraz odsetki za opóźnienie w wypłacie świadczeń. Kontrola wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Naruszenia prawa.



Literatura:

Literatura podstawowa

•B. Gnela (red.), Podstawy prawa dla ekonomistów, Warszawa 2018.

•M. Marek, Prawo cywilne. Wybrane zagadnienia [Stan prawny na 1 października 2023 r.], SKwP 2023

•M. Marek, Prawo gospodarcze. Wybrane zagadnienia [Stan prawny na 1 października 2023 r.], SKwP 2023

•K. Raczyńska – Styczek, Prawo pracy. Wybrane zagadnienia, SKwP 2023

•E. Gniewek, P. Machnikowski (red.), Zarys prawa cywilnego, Warszawa 2021.

•M. Goettel, Prawo cywilne. Zarys wykładu, Warszawa 2022.

•B. Gnela (red.), Prawo handlowe dla ekonomistów, Warszawa 2019.

•A. Kidyba, Prawo handlowe, Warszawa 2018

•J. Bieniak (red.), Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Wyd. C. H. Beck, seria Komentarze kompaktowe, Warszawa 2019

•K. W. Baran (red.), Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, [wyd. 4], Warszawa 2022

•G. Uścińska, Prawo ubezpieczeń społecznych. Zasady, finansowanie, organizacja, Warszawa 2022.

•R. Kubiak, Prawo dewizowe, Wydawnictwo CH Beck, Warszawa 2009

•P. Horusz, Prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne – zarys wykładu, Wydawnictwo CH Beck, Warszawa 2023

•Akty prawne – stosownie do wymagań treści kształcenia

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest UNIWERSYTET ŁÓDZKI.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-6