UNIWERSYTET ŁÓDZKI - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Undergraduate Thesis Seminar

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 0600-EABUCB5B
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Undergraduate Thesis Seminar
Jednostka: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 3.00 (zmienne w czasie) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: angielski
Kierunek studiów:

E

Profil programu studiów:

O

Stopień studiów:

1

Forma studiów:

stacjonarne

Wymagania wstępne:

Wiedza z zakresu ekonomii międzynarodowej i biznesu międzynarodowego, znajomość podstawowych metod i instrumentów badawczych, umiejętność dokonywania obserwacji i interpretacji zjawisk zachodzących w gospodarce, umiejętność konstruowania i redagowania tekstu o charakterze naukowym.

Skrócony opis:

Celem seminarium jest zapoznanie studentów z zasadami pisania pracy licencjackiej, nabycie umiejętności opracowywania i referowania wybranych zagadnień z zakresu ekonomii międzynarodowej i biznesu międzynarodowego przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych źródeł oraz przygotowanie pracy licencjackiej.

Efekty uczenia się:

Wiedza: student:

- Zna zagadnienia i teorie z zakresu ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru tematycznego pracy dyplomowej (06E-1A_W01).

- Zna i rozumie pojęcia i zasady dotyczące praw autorskim ze szczególnym uwzględnieniem zasad etycznych związanych z przygotowaniem pracy dyplomowej (06E-1A_W08).

Umiejętności: student:

- Potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę teoretyczną zdobytą podczas studiów do analizowaniu przyczyn procesów i zjawisk ekonomicznych w obszarze problematyki pracy dyplomowej (06E-1A_U01).

- Tworząc pracę dyplomową potrafi wykorzystywać podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu ekonomii oraz powiązanych z nią dyscyplin w celu formułowania praktycznych wniosków użytecznych dla decydentów(06E-1A_U02).

- Potrafi w sposób precyzyjny i spójny wypowiadać się w mowie i piśmie na tematy dotyczące wybranego tematu pracy dyplomowej, wykorzystując różne ujęcia teoretyczne zarówno z dorobku ekonomii, jak i dyscyplin pokrewnych (06E-1A_U04).

- Posiada zdolność samodzielnego gromadzenia, selekcji i przetwarzania informacji z zakresu zjawisk społecznych i ekonomicznych potrzebnych do napisania pracy dyplomowej oraz potrafi zidentyfikować luki w swojej wiedzy i samodzielnie je uzupełnić (06E-1A_U06).

- Potrafi pracować w zespole aby przygotować konspekt, sformułować cele oraz hipotezy pracy dyplomowej; posiada przy tym umiejętności organizacyjne pozwalające na realizację celów związanych z pisaniem pracy dyplomowej (06E-1A_U07).

Kompetencje społeczne: student:

- Jest zdolny do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i umiejętności w obszarze tematyki przygotowywanej pracy dyplomowej (06E-1A_K01).

- Jest świadomy ograniczeń wykorzystanych w pracy dyplomowej teorii i metod badawczych oraz jest otwarta na nowe teorie i metody; kreatywnie poszukuje rozwiązań stawianych przed nią problemów (06E-1A_K02).

- Pisząc pracę dyplomową formułuje własne stanowisko, dobierając argumenty na rzecz jego poparcia, ale także jest elastyczna i potrafi prowadzić dyskusję, uwzględniając argumenty na rzecz innych poglądów (06E-1A_K03).

- Przygotowując prace dyplomową potrafi pracować i współdziałać w grupie, jest otwarta na współpracę i budowę relacji oraz reprezentuje postawę kreatywną (06E-1A_K05).

- Postępuje zgodnie zasadami etyki zawodowej, z poszanowaniem praw autorskich, jest wrażliwa na problemy społeczne, ekonomiczne i ekologiczne (06E-1A_K06).

- W ramach przygotowywania pracy dyplomowej postępuje zgodnie z zasadami ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego (06E-1A_K08).

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2024/2025" (w trakcie)

Okres: 2024-10-01 - 2025-03-02
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Seminarium licencjackie, 28 godzin, 10 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Bogdan Buczkowski
Prowadzący grup: Bogdan Buczkowski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Seminarium licencjackie - Ocena zgodna z regulaminem studiów
Czy ECTS?:

T

Informacje dodatkowe:

W ramach godzin przewidzianej pracy własnej, student(ka) ma możliwość konsultowania efektów tej pracy w bezpośrednim kontakcie z prowadzącym zajęcia, na konsultacjach tradycyjnych lub w formie zdalnej.


Metody dydaktyczne:

Praca indywidualna ,"burza mózgów", metoda problemowa - tworzenie hipotez badawczych i ich weryfikowanie, metoda projektu - samodzielne zdobywanie, gromadzenie, przetwarzanie informacji i ich wykorzystanie w pracy

Sposoby i kryteria oceniania:

Ocena stopnia osiągnięcia efektów uczenia się jest dokonywana ciągle na zajęciach w czasie dyskusji, poprzez zadawanie pytań, stawianie zadań, wykonywanie, omawianie i ocena przedłożonych konspektów oraz fragmentów pracy licencjackiej. Ocena uzyskuje się na podstawie złożenia odpowiednio skorygowanych fragmentów pracy

Metody weryfikacji i oceny stopnia osiągnięcia założonych efektów uczenia się:

Na ocenę składają się liczba i walory merytoryczne przedkładanych fragmentów pracy (umiejętność przeprowadzania analizy ekonomicznej, syntetyzowania, wyciągania wniosków), stopień osadzenia pracy w materiałach źródłowych, a także w 10% obecność i aktywność na seminarium.

Treści kształcenia:


Proces wybierania tematu, istota problemu badawczego, wskazówki dotyczące sposobów poszukiwania źródeł, gromadzenia literatury i danych.


Przedstawienie propozycji tematów prac licencjackich . Przygotowanie i selekcja literatury i materiałów źródłowych. Dobór narzędzi i metod badawczych - ich zalety i wady oraz możliwości ich wykorzystania do opracowań. Formułowanie hipotez i ustalanie celów pracy. Planowanie struktury pracy. Pojęcie plagiatu i autoplagiatu . Zasady cytowania, powoływania się na literaturę, sporządzania bibliografii. Redakcja tekstu pracy:styl, język, istota treści, tablice, wykresy, schematy, rysunki. Omawianie strony formalnej i merytorycznej prezentowanych fragmentów i ukończonych prac licencjackich.



Literatura:

- Greetham Bryan, How to Write Your Undergraduate Dissertation, Macmillan Education, 2019.

- Lomas Robert, Mastering Your Business Dissertation,Taylor & Francis, 2011.

- Walliman Nicholas, Your Undergraduate Dissertation: The Essential Guide for Success, Sage Publications, 2013.

- Robson Colin, How to do a Research Project : A Guide for Undergraduate - Students, John Wiley & Sons Inc., 2014

- Eco Umberto, How to Write a Thesis, MIT Press, 2015.

- Kornuta Halyna M., Germaine Ron W., Concise Guide to Writing a Thesis or Dissertation, Taylor & Francis, 2019.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest UNIWERSYTET ŁÓDZKI.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-4