UNIWERSYTET ŁÓDZKI - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przedmioty w rejestracji Rejestracja na przedmioty ogólnouczelniane 00-P-OGOLNUCZ-L14/15

Lista uwzględnia również te przedmioty, które są chwilowo wyłączone z rejestracji (ale były lub będą uwzględnione w innych jej turach).
Filtry
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji

Konkretniej - pokazuj tylko te przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.

Dodatkowo pokazywane są również te przedmioty, na które jesteś już zarejestrowany (lub składałeś prośbę o zarejestrowanie).

Pokaż tylko przedmioty z wybranej grupy: Boldem są napisane grupy przedmiotów zawierające przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.
Jeśli chcesz zmienić te ustawienia na stałe, edytuj swoje preferencje w menu Mój USOSweb.
Opcje
0000-APF000
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Akademia Polskiego Filmu to czterosemestralny cykl wykładów i projekcji filmowych poświęcony historii polskiej kinematografii od początków jej istnienia do końca XX wieku. Zajęcia te objęte są punktacją ECTS i zakończone zaliczeniem na ocenę. Zajęcia, prowadzone przez filmoznawców z całej Polski, odbywają się w kinie Kinematograf, w poniedziałki o godz. 17. Każdy z czterech semestrów zajęć można zaliczać jako odrębny kurs. Opiekę naukową nad zajęciami sprawuje dr Natasza Korczarowska-Różycka, prof UŁ z Instytutu Kultury Współczesnej UŁ.

UWAGA! Zajęcia są płatne. W celu uczestnictwa w cyklu konieczne jest wykupienie semestralnego karnetu w kinie Kinematograf. Cena karnetu: 150 zł (lub 120 zł dla osób kontynuujących uczestnictwo w kolejnych semestrach zajęć).

WSZYSTKIE ZAJĘCIA ODBYWAJĄ SIĘ W PONIEDZIAŁKI OD GODZ. 17.00 W SALI KINA "KINEMATOGRAF" MUZEUM KINEMATOGRAFII.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.akademiapolskiegofilmu.pl.

Strona przedmiotu
0400-WO0003
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

W obliczu zmian klimatu, które nasilają efekty suszy i powodzi, a także rozwoju infrastruktury, fundamentalne dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju przez racjonalne wykorzystanie zasobów przyrodniczych oraz harmonizację użytkowania zasobów ekosystemów z ich potencjałem, jest zrozumienie interakcji pomiędzy dynamiką cyklu hydrologicznego i ekosystemami pod kątem zwiększenia ich potencjału, tzn zasobów wodnych, bioróżnorodności, usług ekosystemowych i zdolność ekosystemu do elastycznego reagowania na stres.

Dla dogłębnego zrozumienia interakcji niezbędna jest integracja wiedzy z różnych dziedzin nauk o środowisku. Podczas wykładów zostaną przedstawione metodologiczne podstawy integracji tej wiedzy począwszy od biologii molekularnej, biotechnologii, ale także uwzględnienie rachunku ekonomicznego i percepcji społecznej (socjologii), oraz przykłady zastosowania takiego integrującego podejścia dla rozwiązywania problemów gospodarki wodnej w Polsce, Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Strona przedmiotu
0400-WO0001
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem wykładu jest przedstawienie możliwości zastosowania ewolucji w praktyce, między innymi w medycynie, rolnictwie, farmacji.

Strona przedmiotu
0600-WO044B
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Charakter tego kursu jest zarazem eksploracyjny i wprowadzający, jego celem jest wprowadzenie do zgodnych z najnowszym stanem wiedzy w socjologii (i dyscyplinach pokrewnych) ustaleń na temat roli, jaką inteligencja (zdolności poznawcze) odgrywa w kształtowaniu struktury społecznej współczesnych, technologicznie zaawansowanych społeczeństw. Kurs zajmuje się także problemem, do jakiego stopnia inteligencja wpływa na prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu (albo ryzyko narażenia się na porażkę) w takich sferach współczesnego życia, jak: edukacja, rynek pracy czy rynek matrymonialny. Tematem kursu będzie także rola, odgrywana przez rozmaite instytucje (np. instytucje edukacyjne) we wpływie na poziom inteligencji u jednostek.

Strona przedmiotu
0400-B1M71D
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Nazwa przedmiotu: Wykład monograficzny „Wybrane zagadnienia z mikrobiologii. Historia odkryć naukowych generujących postęp”

Kierunek studiów: wszystkie

Specjalność: wszystkie

Rok (semestr):I/II (3)

System studiów: stacjonarne II st. magisterskie, studia III st. doktoranckie

Prowadzący zajęcia: pracownicy Instytutu Mikrobiologii, Biotechnologii i Immunologii Uniwersytetu Łódzkiego (profesorowie: M. Mikołajczyk-Chmiela, K. Paraszkiewicz, D. Drzewiecka, K. Lisowska, P. Stączek oraz dr M. Fol)

Forma przedmiotu: wykład 13h (wykład interdyscyplinarny)

Język przedmiotu: polski

Sposób zaliczenia: opracowanie i prezentacja wybranego tematu wykładu według własnej koncepcji, udział w dyskusji.

Cel: zapoznanie studentów z badaniami naukowymi kluczowymi dla postępu w naukach biologicznych, łączenie wiedzy w kontekście współczesnych osiągnięć naukowych i korzyści społecznych, prezentacja sylwetek odkrywców, poszukiwanie nowych form prezentowania osiągnięć naukowych.

Strona przedmiotu
0200-ERAS025
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem zajęć jest przedyskutowanie ze studentami zagadnień genderowych w odniesieniu do rozwoju cywilizacji starożytnych i średniowiecznych Bliskiego Wschodu i Europy Południowej (cywilizacje i kultury bliskowschodnie, syro-palestyńskie, antyczna Grecja i Rzym, cesarstwo wschodniorzymskie / bizantyńskie). Zajęcia, wykorzystujące metody i ustalenia zarówno classical jak i gender studies, nie ograniczają się wyłącznie do jednego paradygmatu badawczego. Pozwala to ukazać bogactwo wzorców i zmienność organizacji w obrębie mikrostruktur społecznych. Wśród najważniejszych zagadnień znajdują się: role genderowe, sytuacja kobiet, stosunki w obrębie rodziny, zagadnienia LGBT, problem „trzeciej płci”.

Strona przedmiotu
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-4