UNIWERSYTET ŁÓDZKI - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przedmioty w rejestracji rejestracja dla Biologii dzienna 1rok uzup. Biofizyka medyczna i bioinformatyka 0400-RCDUB_MI(04)_1

Lista uwzględnia również te przedmioty, które są chwilowo wyłączone z rejestracji (ale były lub będą uwzględnione w innych jej turach).
Filtry
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji

Konkretniej - pokazuj tylko te przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.

Dodatkowo pokazywane są również te przedmioty, na które jesteś już zarejestrowany (lub składałeś prośbę o zarejestrowanie).

Pokaż tylko przedmioty z wybranej grupy: Boldem są napisane grupy przedmiotów zawierające przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.
Jeśli chcesz zmienić te ustawienia na stałe, edytuj swoje preferencje w menu Mój USOSweb.
Opcje
0400-BF804D
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Zapoznanie studentów z podstawami biofizyki zmysłów, ze szczególnym uwzględnieniem procesów fizycznych i mechanizmów molekularnych leżących u podstaw percepcji

Nabycie umiejętności dalszego samodzielnego zdobywania wiedzy w zakresie biofizyki zmysłów.

Strona przedmiotu
0400-BF805D
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Zapoznanie studentów z aktualnym stanem wiedzy z zakresu struktury i funkcji genomu i proteomu oraz omówienie narzędzi wykorzystywanych w badaniu genomu i proteomu, jak również opisanie praktycznego wykorzystania bioinformatyki.

Strona przedmiotu
0400-BF808D
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów biologii z metodami obrazowania stosowanymi w biologii i medycynie. Na zajęciach omawiane są fizyczne podstawy, na których oparte jest działanie odpowiednich aparatów. Studenci zapoznają się z działaniem i wykorzystaniem w praktyce aparatów do obrazowania.

Strona przedmiotu
0400-BF807D
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem kształcenia w ramach przedmiotu jest zapoznanie studentów z aktualnym stanem wiedzy dotyczącym genetycznej, cytogenetycznej i molekularnej analizy dziedziczenia genotypów i fenotypów u człowieka, ewolucją genomu i powstawania nowych genów, genetyką rozwoju, rolą mutacji i procesów naprawy DNA w powstawaniu chorób genetycznych, ich klasyfikacją i charakterystyką, osiągnięciami projektu Human genome, dostępnością i replikacją genomu człowieka oraz regulacją molekularną i epigenetyczną jego ekspresji, metodami badania transkryptomu i proteosomu, powiązaniem procesów mutagenezy i kancerogenezy, rolą mutacji w aktywacji onkogenów i transformacji neoplastycznej komórki, najnowszymi metodami genetycznymi oraz osiągnięciami w terapii genowej.

Strona przedmiotu
0400-BF811D
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem wykładu i ćwiczeń jest wprowadzenie studentów w świat nanotechnologii, zapoznanie z podstawowymi metodami syntezy i charakteryzowania nanomateriałów, rodzajami i właściwościami nanostruktur, a przede wszystkim możliwościami ich zastosowania w biomedycynie oraz kształtowanie umiejętności oceny stanu i perspektyw rozwoju nanotechnologii.

Strona przedmiotu
0400-BF806D
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Poznanie podstaw chemii kwantowej, która jest podstawą modelowania związków biologicznych.

W ramach ćwiczeń zapoznanie się z programami komputerowymi do modelowania związków biologicznych.

Strona przedmiotu
0400-BF812D
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z zasadami finansowania, planowania i realizacji badań naukowych w Polsce. Student, który zaliczył kurs powinien móc samodzielnie wypełnić wniosek o grant badawczy w sposób poprawny, wolny od uchybień formalnych i grubych błędów dotyczących harmonogramu i budżetu.

Strona przedmiotu
0400-BF810D
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem seminarium jest przygotowanie studentów do metodyki pisania prac naukowych w zakresie tematów badawczych prowadzonych w Instytucie Biofizyki, a także doskonalenie umiejętności dostrzegania problemów naukowych, prawidłowego przygotowania i prezentacji wyników badań, właściwego doboru i wykorzystania piśmiennictwa naukowego oraz czynnego udziału w dyskusjach naukowych.

Strona przedmiotu
0400-BF801D
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Studenci zostaną zapoznani ze znacznikami oraz sondami spinowymi, ich strukturą, właściwościami oraz zastosowaniem w badaniach błon biologicznych, lipidów i peptydów. Studenci zapoznają się z różnymi typami znaczników spinowych, ich wiązaniem z makrocząsteczkami, znakowanymi spinowo analogami naturalnych związków oraz lekami. Mają możliwość poznania interpretacji widm EPR oraz innych parametrów widmowych oraz zastosowania EPR w określaniu płynności błon biologicznych, konformacji białek, lepkości wnętrza komórek, płynów biologicznych i in.

Zapoznają się także ze znacznikami fluorescencyjnymi i ich zastosowaniem w badaniach m.in. płynności błon, badaniu białek, peptydów, określaniu stężenia metali w komórkach, reaktywnych form tlenu, oznaczeniu potencjału błonowego, pH wewnątrz komórek. Poznają rezonans Forstera i jego zastosowanie, podstawy radiochemii, izotopy promieniotwórcze i ich zastosowanie w technice, w biologii i medycynie, oraz wykorzystanie izotopów w metodzie obrazowania.

Strona przedmiotu
0400-BF802D
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

W ramach zajęć studenci zostaną zapoznani z właściwościami, otrzymywaniem, reakcjami oraz zastosowaniem wolnych rodników w chemii, biologii i medycynie. Studenci poznają także charakterystykę rodników tlenopochodnych oraz innych reaktywnych form tlenu wytwarzanych in vivo w warunkach fizjologicznych, jak również czynniki zewnętrzne odpowiedzialne za generowanie wolnych rodników in vivo oraz systemy usuwające reaktywne formy tlenu in vivo.

Studenci poznają możliwości uszkodzenia materiału biologicznego inicjowane przez reaktywne formy tlenu (stres oksydacyjny) oraz udział wolnych rodników i innych RFT w patologii oraz choroby związane z etiopatologią wolnorodnikową.

Strona przedmiotu
0400-BF803D
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem ćwiczeń jest wykorzystanie metod hodowli komórek do analizy wpływu leków przeciwnowotworowych na zdolność komórek do proliferacji oraz zachowanie równowagi wewnątrzkomórkowego układu redoks, poznanie metod umożliwiających detekcję stadiów apoptozy.

Strona przedmiotu
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-0