Uprawnienia zawodowe: |
Absolwent filologii polskiej studiów II stopnia posiada wszechstronne wykształcenie humanistyczne oraz ma uporządkowaną, pogłębioną i szczegółową, prowadzącą do specjalizacji wiedzę o historii literatury polskiej, kontekstach procesu historycznoliterackiego, literaturze i kulturze współczesnej, zjawiskach współczesnej polszczyzny i historii języka polskiego. Rozumie i potrafi samodzielnie badać minione i współczesne zjawiska oraz procesy literackie, językowe, kulturowe. Ma pogłębione umiejętności filologiczne w zakresie analizy i interpretacji tekstu; jest przygotowany do wielostronnej aktywności intelektualnej uwzględniającej interdyscyplinarność ujęć literaturoznawczych i językoznawczych, umiejętnego syntetyzowania uzyskanej wiedzy, do samodzielnego badania przemian kulturowych w zakresie literatury i języka, jak również do świadomego uczestnictwa w kulturze. Opanował na poziomie zaawansowanym język specjalistyczny z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa; na poziomie profesjonalnym sprawność formułowania wypowiedzi w mowie i piśmie w języku polskim oraz redagowania i korygowania tekstów w języku polskim zgodnie z zasadami poprawnego stylu i kultury języka. Potrafi samodzielnie doskonalić swoją wiedzę i umiejętności polonistyczne, gromadzić, selekcjonować i przetwarzać informacje, formułować na ich podstawie wnioski oraz krytycznie oceniać ich przydatność do samodzielnego rozwiązywania problemów intelektualnych i zawodowych. Zna język obcy na poziomie B2+.
Absolwent filologii polskiej studiów II stopnia może ukończyć wybraną specjalność / specjalizację zawodową w ramach zajęć fakultatywnych (blok B).
Po ukończeniu specjalności nauczycielskiej II absolwent uzyskuje kwalifikacje do nauczania języka polskiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, po uprzednim zrealizowaniu specjalności nauczycielskiej I na studiach filologii polskiej I stopnia. Specjalność ta jest niedostępna dla absolwentów, którzy ukończyli studia I stopnia inne niż polonistyczne.
Po ukończeniu specjalizacji podstawy grafiki komputerowej absolwent uzyskuje przygotowanie przyszłego pracownika projektującego publikacje książkowe, czasopisma, okładki, reklamy, druki akcydensowe itp.
Po ukończeniu specjalizacji komunikacja internetowa absolwent przygotowany jest do samodzielnej pracy zawodowej w cyfrowej rzeczywistości medialnej; zyskuje też ważne uzupełnienie kwalifikacji zawodowych przyszłych nauczycieli (studenci uczą się m.in. funkcjonować w procesie edukacji zdalnej).
Po ukończeniu specjalizacji nauczanie języka polskiego jako obcego/drugiego absolwent jest rzetelnie przygotowany do nauczania polszczyzny w odmianach specjalistycznych, a także nauczania dzieci i młodzieży, zwłaszcza z doświadczeniem migracji; absolwenci tej specjalizacji mogą pracować w Polsce lub za granicą, ucząc zarówno dorosłych na kursach specjalistycznych (Erasmusowych, survivalowych, biznesowych itp.), jak i dzieci i młodzież.
Po ukończeniu specjalizacji literatura dla dzieci i młodzieży absolwent przygotowany jest do pracy w instytucjach kulturalnych (a w połączeniu ze specjalizacją dydaktyczną także dydaktycznych) związanych z książką dziecięcą i młodzieżową oraz aktywnością czytelniczą niedorosłych: wydawnictwach, księgarniach, domach kultury, bibliotekach (oddziały dziecięce), świetlicach środowiskowych itd.; absolwent przygotowany będzie także do podjęcia samodzielnej pracy badawczej dotyczącej literatury dziecięcej i młodzieżowej.
|